‘The Shape of Water,’ ‘Three Billboards,’ ‘Call Me By Your Name’ Lead BAFTA Nominations

They're sort of an Oscar predictor, but British-er.

The British Academy of Film and Television Arts – BAFTA for short – announced the nominees for their annual awards this morning, a slate that can traditionally be summed up as “Sort of an Oscar predictor, but British-er.”

For example, Dunkirk and Darkest Hour are particularly well-represented in this group – perhaps more so than we can expect in the Academy Award nominations – with not only the predictable Best Actor nomination but Best Film and Best Supporting Actress nods for Hour, and Best Film and Best Director nominations for Dunkirk’s Christopher Nolan. And there are a handful of nods for the Brit-ccentric Film Stars Don’t Die in Liverpool, which hasn’t made much noise in the States (along with Paddington 2, which hits U.S. theaters Friday, and The Death of Stalin, which is out this spring). And because of staggered release dates, there are a handful of nominations for films like Elle and I Am Not Your Negro that were part of last year’s American awards race.

But the BAFTAs do solidify some emerging awards-season narratives, with multiple nods for The Shape of Water, Call Me By Your Name, and Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (including, for the latter, Best Supporting Actor nominations for both Sam Rockwell and the less-heralded Woody Harrelson). And as with the Hollywood Foreign Press Association, the BAFTA voters apparently believe Saoirse Ronan and Laurie Metcalf achieved their nomination-worthy performances in Lady Bird without the help of director Greta Gerwig.

Anyway. Here are their nominations:

Best Film
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actress
Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Best Actor
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Best Supporting Actress
Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Supporting Actor
Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo Del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Screenplay
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Outstanding British Film
Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer
The Ghoul – Gareth Tunley (writer/director/producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (producers)
I Am Not a Witch – Rungano Nyoni (writer/director), Emily Morgan (Producer)
Jawbone – Johnny Harris (writer/producer), Thomas Napper (director)
Kingdom of Us – Lucy Cohen (director)
Lady Macbeth – Alice Birch (writer), William Oldroyd (director), Fodhla Cronin O’Reilly (producer)

Best Film Not in the English Language
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Best Documentary
City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Best Animated Film
Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Best Original Music
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Best Costume Design
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Make-up & Hair
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Best Sound
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Special Visual Effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best British short animation
Have Heart
Mamoon
Poles Apart

Best British short film
Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys

Rising Star award (voted for by the public)
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet